Strona główna › Dzielnice Warszawy Bemowo

Bemowo: dzielnica, w której zaraz pojawi się metro

Aktualizacja:

Jeśli interesuje Cię rynek pierwotny: nowe mieszkania na Bemowie - ceny, inwestycje i terminy oddania.

Trzy nowe stacje metra są niemal gotowe, a w części zachodnich osiedli ceny jeszcze nie uwzględniają w pełni ich otwarcia. Opowiadam o częściach Bemowa, dojazdach, opiniach mieszkańców oraz możliwych korzyściach i ryzyku.

Ceny z sierpnia 2026Metro M2Porównanie osiedli

Autor: Dmitrij Derewiago, pośrednik nieruchomości Skylight Brokers, Warszawa · o projekcie

W skrócie: dla kogo jest Bemowo

Pasuje, jeśli chcesz możliwie dużo metrów za swoje pieniądze w Warszawie, cenisz ciszę, zieleń i czyste powietrze oraz możesz trochę poczekać na metro. Rodzinom z dziećmi i kupującym pierwsze mieszkanie może być tu wygodniej i taniej niż w centrum.

Nie pasuje, jeśli pracujesz w centrum i nie chcesz przez najbliższe miesiące dojeżdżać autobusem, potrzebujesz wielu miejsc na wieczorne wyjścia albo szukasz historycznej zabudowy: prawie wszystkie budynki są późniejsze.

Najważniejsze teraz: trzy stacje na zachodzie dzielnicy są niemal gotowe. We wrześniu 2026 ruszyły przejazdy testowe, zakończenie budowy przewidziano na 9 listopada, a otwarcie dla pasażerów na koniec 2026 lub początek 2027 roku. Kto chce kupić przed otwarciem, ma niewiele czasu, ale wzrostu cen nikt nie gwarantuje.

Bemowo w liczbach

Bemowo leży w północno-zachodniej Warszawie między Wolą, Bielanami i granicą miasta. Mieszka tu około 125 tys. osób. Przedwojennych budynków jest niewiele: dominują bloki z lat 80., inwestycje z ostatnich piętnastu lat i duże pasy zieleni. Około połowę powierzchni dzielnicy stanowią tereny zielone.

Fort Bema, Bemowo
Fort Bema, Bemowo. Fot.: Ferdziu, CC BY-SA 3.0 pl, Wikimedia Commons

Na Bemowo przyjeżdża się po metraż. Największym problemem był zawsze dojazd, dlatego trzy kończone stacje metra są teraz tak ważne.

WskaźnikWartośćData i zakres
Nowe mieszkania, średnia cena za metr18 089 zł/m²4 sierpnia 2026, 906 mieszkań w 20 inwestycjach
Rynek wtórny, cena ofertowa17 949 zł/m²31 lipca 2026, wzrost o 2,51% rok do roku
Rynek wtórny, szacunek na podstawie transakcji14 700 zł/m²lipiec 2026, wzrost o 5,78% od początku roku
Pozycja cenowa wśród dzielnic11.lipiec 2026, spośród 18 dzielnic Warszawy
Najem, mediana3000 zł/mies.tylko 13 ogłoszeń, szacunek przybliżony

Źródła: RynekPierwotny (nowe mieszkania), Tabelaofert (oferty rynku wtórnego), Sonarhome (szacunek transakcyjny i pozycja dzielnicy), Znajdznajem (najem).

Co to oznacza dla Ciebie. Różnica między 17 949 a 14 700 zł/m² nie jest pomyłką. Pierwsza liczba oznacza ceny ofertowe, druga szacowane ceny transakcyjne. Sprzedający żądają więcej, niż ostatecznie otrzymują; luka wynosi około 18%. Przy negocjacjach pamiętaj o drugiej liczbie. Dwupokojowe 50 m² kosztuje według transakcji około 735 tys. zł, a nowe o tej samej powierzchni według średniej ceny ofertowej około 900 tys. zł.

Dane o nowych mieszkaniach szybko się zmieniają. Na początku sierpnia portal liczył 906 lokali w 20 inwestycjach, pod koniec miesiąca szerzej policzone 1167 w 21 inwestycjach ze średnią około 18 100 zł/m². Średnia jest podobna, ale ruszyła sprzedaż kolejnych etapów. Szczegóły w przewodniku po nowych mieszkaniach na Bemowie.

Części Bemowa: 1,4-krotna różnica cen

Bemowo jest niejednorodne. Między najdroższą i najtańszą częścią na rynku wtórnym jest około 4500 zł/m² różnicy, niemal 250 tys. zł przy mieszkaniu 55 m².

Część dzielnicyzł/m²Od początku rokuCzym się wyróżnia
Chrzanów16 905+4,18%Najdroższa: nowe osiedla i przyszła stacja metra
Górce15 943+7,85%Najszybszy wzrost cen w tym roku
Fort Bema15 926+1,67%Zieleń, fort, spokojna zabudowa i niemal niezmienione ceny
Jelonki Południowe13 741+4,16%Bloki z lat 80., dużo szkół i przedszkoli
Jelonki Północne13 230+4,96%Podobnie, nieco taniej
Bemowo-Lotnisko12 442+2,56%Najtańsza z dużych części, w pobliżu powstaje stacja Karolin

Sonarhome, szacunek rynku wtórnego, czerwiec-lipiec 2026. Boernerowo pominięto: były tylko 3 oferty, z których nie da się wyliczyć wiarygodnej średniej.

Chrzanów: nowe osiedla i przyszła stacja

Najwięcej buduje się na zachodzie, przy Szeligowskiej i okolicznych ulicach. Na skrzyżowaniu Rayskiego i Szeligowskiej powstanie stacja Chrzanów. Rynek częściowo uwzględnił ją w cenach: to najdroższa część Bemowa, około 16 900 zł/m² według transakcji. Wadą bywa bardzo gęsta zabudowa.

Jelonki: bloki z lat 80., szkoły pod ręką

Jelonki Północne i Południowe to osiedla z lat 80., ze szkołami i przedszkolami wewnątrz kwartałów. Dla rodzin ze starszymi dziećmi to jedna z najwygodniejszych części, a mieszkania używane kosztują około 13 200-13 700 zł/m². Sprawdź stan budynku i klatki.

Górce i Fort Bema: zieleń i spokój

Górce drożały w 2026 roku najszybciej w dzielnicy. Fort Bema to dawna twierdza z parkiem i jednym z największych placów zabaw w Warszawie, otoczona spokojną zabudową. Według transakcji koszt metra wynosi około 15 900 zł, ale przy Forcie ceny od początku roku prawie się nie zmieniły.

Bemowo-Lotnisko: najtańsze, z zastrzeżeniami

Osiedla przy lotnisku Babice kosztują około 12 400 zł/m², najmniej spośród większych części. Przy Połczyńskiej i Sochaczewskiej kończona jest stacja Karolin. Po otwarciu metra ceny mogą się zmienić. Minusem są samoloty szkoleniowe latające nad częścią osiedli.

Transport i metro: dlaczego właśnie teraz

Karolin jeszcze nieczynna Chrzanów jeszcze nieczynna Lazurowa jeszcze nieczynna Bemowo czynna Ulrychów czynna Linia M2, odcinek zachodni Trzy stacje w budowie. Termin zakończenia prac według umowy: 9 listopada 2026. Otwarcie dla pasażerów: koniec 2026 lub początek 2027 roku. Po lewej zachód dzielnicy (Karolin, Chrzanów), po prawej strona centrum.
Schemat na podstawie Metro Warszawskie i wypowiedzi zastępcy burmistrza Bemowa z 11 sierpnia 2026. Pociągi testowe ruszyły we wrześniu.

Dwie stacje M2, Bemowo i Ulrychów, działają od lata 2022. Do centrum jedzie się z nich około 15-20 minut. Trzy stacje zachodnie, Lazurowa, Chrzanów i Karolin, są kończone. Tunele są gotowe; w połowie września 2026 ruszyły testowe przejazdy. Odcinek z pociągami kosztuje około 3 mld zł, ponad 1,1 mld dołożyła Unia Europejska.

Na Bemowie Bemowo i Ulrychów już działają, a Chrzanów dopiero powstaje. Mogę pomóc przejrzeć nowe mieszkania w dzielnicy bez mylenia czynnego metra z planowanym.

Uczciwie o terminie. Otwarcie przekładano już trzy razy: z początku 2026 na lato, potem jesień. Nikt nie podaje pewnego miesiąca, więc zaplanuj bufor.

11 sierpnia 2026 zastępca burmistrza wskazał 9 listopada jako termin końca prac, a koniec 2026 lub początek 2027 jako termin otwarcia. We wrześniu prezydent Warszawy mówił o „kilku miesiącach”. Mieszkańcy pod informacjami w prasie wyrażają sceptycyzm i pytają o obiecane parkingi P+R.

Dopóki zachodnie stacje nie działają, z Chrzanowa i Karolina jeździ się do centrum autobusem i tramwajem 30-50 minut. W szczycie korkują się Lazurowa, Powstańców Śląskich i Radiowa, zwykle od 7 do 9 oraz od 15:30 do 19. Przepełniony autobus 105 stale pojawia się w lokalnych wiadomościach. Trasa S8 pomaga kierowcom, ale też korkuje się w szczycie.

Jak zmieniają się ceny przy metrze

Nie ma badania tylko dla Bemowa, ale rzeczoznawcy potwierdzają ogólną zależność: bliżej stacji metr kosztuje więcej, a ceny rosną już przy informacjach o budowie. Po przedłużeniu M1 w stronę Młocin podrożały Bielany, M2 wpłynęła na Wolę i Bemowo.

Źródła: metro.waw.pl, linia M2; TuStolica, 11 sierpnia 2026 (zastępca burmistrza); Życie Warszawy, wrzesień 2026 (pociągi testowe); Sonarhome, czerwiec-lipiec 2026 (ceny osiedli).

Zieleń, powietrze i hałas

Bemowo jest w pierwszej piątce dzielnic z najczystszym powietrzem: czwarte za Wesołą, Wawrem i Rembertowem według czujników Airly. Najgorszy wynik ma Praga-Północ. Pomagają otwarte przestrzenie na zachodzie i brak dużego przemysłu. Miejska stacja pomiarowa stoi na Bemowie-Lotnisku, przy Zachodzącego Słońca 25; bieżące wyniki są na powietrze.waw.pl.

Zieleni jest dużo: Fort Bema, Las Bemowski, Park Górczewska, tereny wokół lotniska i drogi rowerowe.

Głównym źródłem hałasu jest lotnisko Babice. Latają stąd samoloty szkoleniowe, ratownicze i turystyczne. Według portalu branżowego w najbardziej ruchliwe dni odbywa się do 500 startów i lądowań, loty trwają od 8 do 22 na wysokości 80-100 m. Mieszkańcy Bemowa, Bielan i Żoliborza od lat spierają się o liczbę lotów; inni bronią lotniska. Drugim źródłem hałasu jest S8, przy której stoją niektóre nowe domy. Sprawdź okna sypialni.

Szkoły, przedszkola i codzienność

Na Jelonkach i Górcach szkoły i przedszkola są blisko domów, dzięki układowi osiedli z lat 80. Przy Cokołowej na Jelonkach powstaje przedszkole ze żłobkiem.

Żłobki są słabą stroną. W dzielnicy działa około dwunastu żłobków, miejsc brakuje, a na publiczny można czekać nawet dwa lata. Mokotów ma dla porównania najgęstszą sieć w mieście. Dla dziecka poniżej trzech lat uwzględnij prywatny żłobek w budżecie.

Dzieciom z Ukrainy. W urzędzie dzielnicy pracuje koordynator edukacji dzieci ukraińskich, tel. 22 443 77 94. Liceum LXXVIII im. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej przy Krzywoń 3 ma klasy dwujęzyczne. Nabór do przedszkoli i pierwszych klas na rok 2026/2027 ruszył 10 lutego 2026 przez miejski system.

Są sklepy, sport i przychodnie, Wola Park leży przy granicy. Bemowo nie ma własnego szpitala, najbliższy jest Szpital Wolski.

Źródła: zlobki.waw.pl (miejsca, 19 maja 2026), bemowo.um.warszawa.pl (koordynator), edukacja.um.warszawa.pl (nabór).

Czy na Bemowie jest bezpiecznie

W skrócie: dzielnica nie wyróżnia się problemami. W dostępnych rankingach nie trafia ani do grupy z największą liczbą przestępstw (Śródmieście, Praga-Południe, Wola), ani do najspokojniejszych (Wilanów, Rembertów, Wesoła).

Zastrzeżenie do źródeł. Najczęściej cytowane w internecie zestawienie przestępczości dzielnic pochodzi z lat 2023-2024 i nie przeszło kontroli redakcyjnej. Brak publicznej aktualnej statystyki policji dla dzielnic za lata 2025-2026. Jeśli bezpieczeństwo jest decydujące, sprawdź adres na oficjalnej Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Lokalne skargi z sierpnia 2026 dotyczą nocnych wyścigów samochodów na Lazurowej i hałaśliwych grup w miniparku przy Oławskiej. To uciążliwości, a nie przestępczość.

Co mówią mieszkańcy

Opinie z lokalnych portali i od mieszkańców są dość spójne: Bemowo chwalą do życia, a krytykują dojazd.

Co chwalą

Zieleń, powietrze, spokojne podwórka, liczne szkoły i przedszkola, młodych sąsiadów i rodziny. Za tę samą kwotę co na Woli można kupić większy metraż. Przeglądy dzielnicy wskazują też jej wygodę dla rodzin i poczucie bezpieczeństwa.

Na co narzekają

Najczęściej na dojazd do centrum i opóźniane metro. W sierpniu 2026 lokalna prasa opisywała też hałas nowego boiska przy Obrońców Tobruku: urzędnicy uznali problem, ale rozwiązania jeszcze nie ma.

Zalety wymieniane przez mieszkańców

  • Zieleń: Fort Bema, Park Górczewska, Las Bemowski i okolice lotniska
  • Czyste powietrze: jedna z pięciu najlepszych dzielnic według Airly
  • Metr kosztuje wyraźnie mniej niż na sąsiedniej Woli
  • Spokojne dziedzińce z niewielkim ruchem tranzytowym
  • Dużo szkół i przedszkoli blisko domów na Jelonkach i Górcach

Wady opisywane w lokalnych wiadomościach

  • Zachodnie stacje metra jeszcze nie działają; termin przesuwano trzy razy
  • Przepełniony autobus 105: radny prosił o więcej kursów, przewoźnik nie widzi problemu
  • Nocne wyścigi na Lazurowej, mieszkańcy proszą policję o kontrolę
  • Hałas samolotów szkoleniowych z Babic nad częścią dzielnicy
  • Za mało miejsc w żłobkach: od pół roku do dwóch lat oczekiwania
  • Wieczorem dzielnica pustoszeje; mało restauracji i miejsc rozrywki
Wątpię, że zdążą w terminie. Budowa trwa już siedem lat, to bardzo długo.Komentarz mieszkańca pod wiadomością o otwarciu metra, tustolica.pl, 11 sierpnia 2026

Skargi według publikacji TuStolica z sierpnia 2026 i przeglądów dzielnicy.

Mój wniosek z opinii. Większość zarzutów dotyczy transportu; otwarcie zachodniego odcinka metra usunie największy problem części Bemowa. Hałas lotniska, trasa i gęstość nowych osiedli zależą od adresu, więc sprawdź ulicę i stronę okien.

Dla kogo Bemowo: wybierz swój scenariusz

Jeśli codziennie dojeżdżasz do centrum, szukaj przy działających stacjach Bemowo i Ulrychów albo planowanych Lazurowej, Chrzanowie i Karolinie, lecz przygotuj alternatywny dojazd na najbliższe miesiące.

Jeśli masz dzieci w wieku szkolnym, Jelonki i Górce oferują szkoły i przedszkola w obrębie osiedli. Dla dziecka poniżej trzech lat rozważ prywatny żłobek.

Jeśli chcesz ciszy i zieleni, obejrzyj Fort Bema i Górce, ale sprawdź, czy nad domem nie przebiega trasa lotów.

Jeśli masz ograniczony budżet, Bemowo-Lotnisko i Jelonki to najtańsze mieszkania używane, około 12 400-13 700 zł/m² według transakcji. W nowych budynkach średnia wynosi około 18 tys. zł/m², za trzy pokoje proszą średnio 1,08 mln zł, wyraźnie mniej niż na Woli lub Mokotowie.

Jeśli kupujesz pod wynajem, wybierz dojście pieszo do metra: po otwarciu stacji takie lokale będzie łatwiej wynająć. Mediana z małej liczby ofert to około 3000 zł miesięcznie, więc ostrożnie licz rentowność.

Jeśli potrzebujesz życia miejskiego, kawiarni i wieczornych wyjść, Bemowo może wydać się zbyt spokojne. Porównaj z Wolą albo Mokotowem.

Park Górczewska, Bemowo
Park Górczewska, Bemowo. Fot.: Qkiel, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Wady, które warto poznać przed zakupem

Transport przed otwarciem metra. Z zachodu do centrum jedzie się teraz autobusem lub tramwajem 30-50 minut, a terminy stacji już przesuwano. Hałas. Lotnisko Babice i S8 to główne źródła; loty odbywają się przez cały dzień. Infrastruktura. Brakuje publicznych żłobków, nie ma szpitala w dzielnicy, a wieczorem mało miejsc na wyjście. Gęstość. Niektóre nowe domy stoją blisko siebie; zieleni na dziedzińcu jest mniej niż na wizualizacjach.

Co się zmieni w ciągu 3-5 lat

Na Bemowie właśnie trwa inwestycja zmieniająca dojazd: otwarcie trzech stacji metra. Drugiej takiej zmiany nie będzie w najbliższych latach; przedłużenie M2 w stronę Ursusa jest dopiero przygotowywane.

3stacje w budowie
9.11.2026termin zakończenia robót według umowy
3 mldzłotych: koszt odcinka
12 442zł/m² dziś na Bemowie-Lotnisku

Co to znaczy dla kupującego. Chrzanów częściowo uwzględnił metro w cenie, około 16 900 zł/m²; na Bemowie-Lotnisku 12 442 zł/m² może jeszcze nie zawierać całego efektu. Druga opcja jest potencjalnie ciekawsza, ale bardziej ryzykowna: kolejne przesunięcie terminu oznacza dłuższe oczekiwanie, a hałas lotniska pozostanie.

Czego nie obiecam. Wzrostu cen o określony procent do określonej daty. Przykłady Bielan i Woli wskazują kierunek, lecz nikt nie opublikował ilościowego badania dla Bemowa, a otwarcie już trzy razy opóźniano.

Ile trzeba zarabiać na mieszkanie na Bemowie

Przykład dla dwóch pokoi o powierzchni 50 m² na rynku wtórnym. Biorę szacunek transakcyjny 14 700 zł/m², a nie cenę ofertową: ważne jest to, za ile faktycznie się kupuje.

Co liczymyWartość
Cena mieszkania 50 m²735 000 zł
Wkład własny 20%147 000 zł
Kwota kredytu588 000 zł
Rata przy 6,3% na 30 latokoło 3640 zł/mies.

Bank zwykle akceptuje ratę nieprzekraczającą 40-50% dochodu netto, więc rodzina potrzebuje około 8-9 tys. zł netto miesięcznie. To około tysiąc mniej niż na Mokotowie za ten sam metraż. Nowe 50 m² według średniej ceny ofertowej kosztuje około 900 tys. zł, a wymagany dochód wzrasta o około jedną piątą. Dokładna kwota zależy od zobowiązań, osób na utrzymaniu i umowy; kalkulator uwzględnia te dane.

Obliczenie orientacyjne: oprocentowanie to punkt odniesienia na 2026 rok, indywidualne warunki ustala bank. To nie jest porada finansowa.

Oblicz własną kwotę

Podaj dochód, długi i wkład własny. Kalkulator pokaże możliwy kredyt, ratę i budżet mieszkaniowy.

Oblicz kredyt hipoteczny
Podoba Ci się dzielnica? Sprawdź zdolność kredytową, by zawęzić wybór mieszkań.Oblicz kredyt

Gdybym wybierał dla siebie

Zacząłbym od mapy metra, nie wizualizacji inwestycji. „Blisko metra” na reklamie może oznaczać coś innego niż dziesięć minut pieszo do peronu. Zaznaczyłbym działające i przyszłe stacje, potem domy w odległości dziesięciu minut spaceru, a dopiero potem porównał ceny.

Rodzinie z budżetem około miliona zł pokazałbym Bemowo jako jedną z pierwszych dzielnic: można tu kupić trzy pokoje w nowym domu albo większe mieszkanie używane przy szkole. Osobie pracującej zdalnie pokazałbym Bemowo-Lotnisko, ale po sprawdzeniu hałasu w dzień roboczy. Dojeżdżającym codziennie do centrum, którzy nie chcą czekać na metro, poleciłbym porównać Wolę: drożej, ale stacje już działają.

Dla kontroli ceny porównałbym Bemowo z Ursusem, jeśli liczy się cena i kolej, z Wolą, jeśli warto dopłacić za centrum, i z Białołęką dla większego metrażu. Przed zadatkiem sprawdź dojście do stacji, okna sypialni, trasę lotów, szkołę i pełną cenę z parkingiem. Pomogą poradniki o kosztach zakupu oraz cenach transakcyjnych RCN.

Bezpłatna konsultacja

Jeśli Bemowo interesuje Cię dzięki metru i nowym mieszkaniom, porównajmy konkretne lokale według rzeczywistej trasy pieszej do stacji, terminu odbioru i pełnej ceny. Powiem, kiedy cenę uzasadnia lokalizacja.

NapiszZadzwoń: 577 428 100

Najczęstsze pytania

Kiedy otworzą metro na Bemowie?
Lazurowa, Chrzanów i Karolin są niemal gotowe, we wrześniu 2026 ruszyły przejazdy testowe. Prace mają zakończyć się 9 listopada 2026, a pasażerowie pojawić się pod koniec 2026 lub na początku 2027. Terminy przekładano trzy razy.
Ile kosztuje mieszkanie na Bemowie w 2026 roku?
Nowe średnio około 18 100 zł/m². Używane około 17 900 zł/m² w ofertach i 14 700 zł/m² według transakcji. Najdroższy Chrzanów kosztuje około 16 900 zł/m² transakcyjnie, najtańsze spośród dużych osiedli Bemowo-Lotnisko około 12 400 zł.
Czy Bemowo nadaje się dla rodzin?
Tak: dużo zieleni, czyste powietrze, szkoły i przedszkola na Jelonkach i Górcach. Brakuje żłobków, na miejsce czeka się nawet dwa lata. Dla dzieci z Ukrainy w urzędzie jest koordynator edukacji.
Czy lotnisko Babice przeszkadza mieszkańcom?
Niektórym tak: samoloty szkoleniowe latają od 8 do 22 nisko nad zabudową, a spór o liczbę lotów trwa od lat. Najbardziej odczuwalne jest to przy lotnisku i na Bielanach. Spędź godzinę przy domu w dzień roboczy przed zakupem.
Którą część Bemowa wybrać?
Przyszłe metro i wyższa cena: Chrzanów. Najwięcej metrów za budżet: Bemowo-Lotnisko. Dla rodzin ze szkolnymi dziećmi Jelonki, dla zieleni i spokoju Górce i Fort Bema.
Czy warto kupić na Bemowie przed otwarciem metra?
To końcowy okres przed otwarciem; na Bemowie-Lotnisku efekt przyszłych stacji może nie być w pełni odzwierciedlony w cenie. Jednak terminy przekładano trzy razy, a wzrost cen nie jest gwarantowany.

Szukasz mieszkania w tej dzielnicy?

Napisz, jaki masz budżet, ile pokoi potrzebujesz i kiedy chcesz się wprowadzić. Wybiorę propozycje i uczciwie ocenię ceny.

Odpowiadam w ciągu 15 minut w godzinach pracy. Konsultacja jest bezpłatna i niezobowiązująca.

Dziękuję, wiadomość dotarła.
Skontaktuję się z Tobą wkrótce.
Inne dzielnice Warszawy
WilanówCeny, transport i planowana zabudowaUrsynówCeny, transport i planowana zabudowaWolaCeny, transport i planowana zabudowa
Źródła danych i opinii

Ceny pochodzą z portali nieruchomości, status metra z komunikatów Metro Warszawskie, miasta i lokalnej prasy, a opinie mieszkańców z lokalnych publikacji.

Aktualizacja: 26 września 2026. Rynek wtórny z lipca, nowe mieszkania z sierpnia, metro według stanu na koniec września 2026. Ceny na portalach zmieniają się co tydzień; sprawdź je przed transakcją.

Zanim zaczniesz oglądać mieszkania, sprawdź w kalkulatorze zdolności kredytowej, na jaki kredyt możesz liczyć przy swoim dochodzie.