W skrócie
Ursynów wygrywa ceną, wyborem i metrem. Pod koniec sierpnia było tam 767 nowych mieszkań w 12 inwestycjach wobec 88 w pięciu na Wilanowie, a średnia cena metra niższa o około 3,5 tys. zł. Przy typowym mieszkaniu dwu- lub trzypokojowym Ursynów prawie zawsze oferuje więcej propozycji za mniejszą kwotę.
Wilanów ma przewagę w terminach i dużych mieszkaniach. Całą ofertę planowano oddać w ciągu pół roku, podczas gdy na Ursynowie ponad 80% lokali pozostawało w budowie z terminem za ponad rok. Ponad jedna trzecia mieszkań na Wilanowie ma co najmniej pięć pokoi, a na Ursynowie są rzadkością. Krótko: Ursynów odpowiada osobom liczącym koszty i jeżdżącym metrem, Wilanów szukającym przestrzeni, nowego otoczenia i bliskiego odbioru.
Wilanów i Ursynów: trzy liczby na początek
Wilanów na mapie
Przy Wiśle i parku pałacowym, na południe od Mokotowa. Metra nie ma, od 2024 roku kursuje tramwaj.
Ursynów na mapie
Zachodni sąsiad Wilanowa: linia metra M1 biegnie przez dzielnicę, a na południu jest Las Kabacki.
Co najbardziej różni codzienne życie
Wilanów i Ursynów sąsiadują na południu Warszawy. Obie dzielnice uznaje się za spokojne, zielone i przyjazne rodzinom, lecz codzienność wygląda w nich inaczej. Warto to zrozumieć przed porównaniem cen.
Ursynów powstał jako duża dzielnica mieszkaniowa. Pod aleją KEN biegnie M1 z pięcioma stacjami od Ursynowa do Kabat. W okolicy są szkoły, sklepy, obiekty sportowe, uczelnia SGGW, a na południu Las Kabacki, jeden z największych rezerwatów na Mazowszu. Dzielnica od dawna funkcjonuje: jej infrastruktura jest znana i nie masz poczucia, że wszystko wciąż powstaje.
Wilanów jest młodszy. Duża część mieszkań znajduje się w nowej zabudowie, zwłaszcza w Miasteczku Wilanów z uporządkowanymi kwartałami, zamkniętymi dziedzińcami i wieloma rodzinami z dziećmi. W pobliżu pałac z parkiem, Wisła i Powsin. To spokojne przedmieście w granicach miasta. Nie ma jednak metra, a dojazd do centrum przez lata dominował w skargach mieszkańców.
Zacząłbym od dwóch pytań: ile czasu możesz poświęcić na codzienny dojazd i kiedy potrzebujesz kluczy? Odpowiedzi znaczą więcej niż prestiż adresu.
Ile mieszkań jest w sprzedaży
| Wskaźnik | Wilanów | Ursynów |
|---|---|---|
| Mieszkań w sprzedaży | 88 | 767 |
| Inwestycji | 5 | 12 |
| Gotowych do odbioru | 0 | 59 |
| Odbiór za ponad rok | 0 | 627 |
RynekPierwotny.pl, zestawienia dla Wilanowa i Ursynowa na 29-30.08.2026. Ceny ofertowe, a nie transakcyjne.
Co to dla Ciebie oznacza. Na Ursynowie mieszkań jest niemal dziewięć razy więcej. Możesz odrzucić słaby układ, wybrać piętro i ekspozycję, porównać kilka inwestycji przy metrze. Na Wilanowie po uwzględnieniu budżetu, liczby pokoi i terminu często zostaje jeden lub dwa lokale. Wtedy wybierasz spośród tego, co akurat jest dostępne.
Jakie mieszkania są dostępne
| Liczba pokoi | Wilanów: mieszkań | Udział | Ursynów: mieszkań | Udział |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 4 | 4.5% | 61 | 8.0% |
| 2 | 26 | 29.5% | 359 | 46.8% |
| 3 | 19 | 21.6% | 268 | 34.9% |
| 4 | 8 | 9.1% | 64 | 8.3% |
| 5+ | 31 | 35.2% | 15 | 2.0% |
RynekPierwotny.pl, 29-30.08.2026.
Na Ursynowie jest 627 mieszkań dwu- i trzypokojowych, czyli ponad 80% oferty. Na Wilanowie tylko 45, około połowy. Jeśli szukasz typowego mieszkania rodzinnego, ważniejsza jest właśnie ta liczba: 45 propozycji w całej dzielnicy wobec ponad 600.
Wilanów ma za to duże lokale, których na Ursynowie prawie brak. Co najmniej pięć pokoi stanowi 35% wilanowskiej oferty (31 mieszkań), a na Ursynowie 2% (15 mieszkań). Dla rodziny potrzebującej ponad 100 m² Wilanów jest jedną z niewielu południowych dzielnic dających taki wybór. Średnia cena nie opisuje tu rynku typowych dwupokojowych mieszkań.
Na Wilanowie pięć pokoi stanowi większą część oferty niż na Ursynowie. Mogę porównać dostępne duże lokale według metrażu i całkowitej ceny.
Ceny mieszkań dwu-, trzy- i czteropokojowych
| Liczba pokoi | Wilanów | Ursynów |
|---|---|---|
| 2 pokoje | 778 177 zł min. 985 723 zł średnio | 543 774 zł min. 796 413 zł średnio |
| 3 pokoje | 906 111 zł min. 1 425 844 zł średnio | 823 445 zł min. 1 076 168 zł średnio |
| 4 pokoje | 1 164 257 zł min. 1 574 256 zł średnio | 1 033 438 zł min. 1 682 887 zł średnio |
RynekPierwotny.pl, 29-30.08.2026. „Min.” oznacza najtańszy lokal danego typu w dniu sprawdzenia.
Dwa pokoje. Przeciętne mieszkanie dwupokojowe na Wilanowie kosztowało około 986 tys. zł, a na Ursynowie 796 tys. zł. Średnia powierzchnia była identyczna: 44 m². Różnica około 190 tys. zł to więc dopłata za lokalizację, bez dodatkowych metrów. Na własne potrzeby może ją uzasadniać konkretny adres, szybki odbiór lub standard budynku. Przy zakupie pod wynajem potrzebujesz wyraźnie wyższego czynszu najmu na Wilanowie.
Trzy pokoje. Najtańsze mieszkanie trzypokojowe na Wilanowie kosztowało około 906 tys. zł, a na Ursynowie 823 tys. zł. Średnia cena to jednak odpowiednio 1,43 mln zł i 1,08 mln zł. Różnica między ceną minimalną a średnią na Wilanowie sięga 520 tys. zł: tanie trzy pokoje są wyjątkiem. Pod koniec sierpnia najtańszy taki lokal znajdował się w Onelife Powsin, na dalekim południu dzielnicy, a nie w Miasteczku Wilanów.
Cztery pokoje. Tu proporcje się odwracają: średnia cena na Wilanowie jest nawet niższa, około 1,57 mln zł wobec 1,68 mln zł na Ursynowie, przy niemal identycznej powierzchni 85 i 86 m². Jeśli szukasz dużego mieszkania, Wilanów nie musi kosztować więcej. Porównaj konkretne lokale.
Cena metra i powierzchnia
| Pokoi | Wilanów cena metra / średnia powierzchnia | Ursynów cena metra / średnia powierzchnia |
|---|---|---|
| 2 | 22 690 zł/m² 44 m² | 18 478 zł/m² 44 m² |
| 3 | 20 448 zł/m² 69 m² | 17 817 zł/m² 61 m² |
| 4 | 18 247 zł/m² 85 m² | 19 213 zł/m² 86 m² |
RynekPierwotny.pl, 29-30.08.2026.
W mieszkaniach dwupokojowych metr na Wilanowie kosztuje około 4200 zł więcej, w trzypokojowych 2600 zł więcej, lecz przy czterech pokojach Ursynów jest droższy za metr niemal o 1000 zł. Przeciętne trzy pokoje na Wilanowie mają też 69 m² wobec 61 m² na Ursynowie. Płacisz więc za lokalizację oraz osiem dodatkowych metrów. Najuczciwiej zestawić lokale o podobnej powierzchni i porównać pełne ceny.
Co kupisz za swój budżet
Do 800 tys. zł. Na Ursynowie mieści się w tym budżecie około 300 mieszkań: 53 w przedziale 400-600 tys. zł i 248 w przedziale 600-800 tys. zł. Na Wilanowie poniżej 600 tys. zł nie było żadnego, a między 600 a 800 tys. zł tylko pięć. Przy tej kwocie wybór jest jasny.
Do 1 mln zł. Na Ursynowie było jeszcze 219 mieszkań od 800 tys. do miliona, w tym trzypokojowe. Na Wilanowie w tym przedziale 15 lokali. Dla rodziny szukającej trzech pokoi do miliona Ursynów daje realny wybór, Wilanów zaledwie kilka propozycji.
Ponad 1-1,3 mln zł. Na Wilanowie 68 z 88 mieszkań kosztowało ponad milion złotych, na Ursynowie 247. Wilanów staje się wtedy realną alternatywą, zwłaszcza dla dużych mieszkań. Sprawdź np., co kupisz za całkowity budżet 1,3 mln zł w każdej dzielnicy. Jeśli Ursynów daje 65-70 m², a Wilanów 55-60 m², różnica staje się wyraźna. Jeśli jednak Wilanów będzie gotowy za trzy miesiące, a Ursynów za dwa lata, ocena znów się zmienia.
Licz pełen koszt: mieszkanie, parking, komórka, wykończenie i czas oczekiwania. Duża rodzina często potrzebuje dwóch miejsc postojowych, co istotnie podnosi budżet. Więcej w artykule o kosztach zakupu nowego mieszkania.
Gotowe mieszkanie czy budowa
| Termin | Wilanów | Ursynów |
|---|---|---|
| Gotowe | 0 (0,0%) | 59 (7,7%) |
| Do 6 miesięcy | 88 (100,0%) | 76 (9,9%) |
| Gotowe lub do 6 miesięcy | 88 (100,0%) | 135 (17,6%) |
| Ponad rok | 0 (0,0%) | 627 (81,7%) |
RynekPierwotny.pl, 29-30.08.2026. Terminy podane przez deweloperów.
To największa różnica między dzielnicami. Wszystkie 88 mieszkań na Wilanowie planowano oddać w ciągu pół roku, najpóźniej na początku 2027, choć żadne nie było gotowe w dniu sprawdzenia. Na Ursynowie gotowych lokali było 59, kolejnych 76 miało być oddanych w pół roku, a 627 mieszkań, ponad 80% oferty, miało termin za ponad rok.
Ile to kosztuje? Jeśli wynajmujesz mieszkanie, rok lub półtora oczekiwania na Ursynowie przy czynszu 4-5 tys. zł miesięcznie oznacza 50-90 tys. zł. Dolicz odsetki od transz kredytu w trakcie budowy. Jeśli szybki odbiór na Wilanowie pozwala Ci oszczędzić 60-100 tys. zł, część dopłaty za metr może mieć sens. Jeśli możesz spokojnie poczekać, korzyść znika, a Ursynów znów wygrywa ceną. „Do sześciu miesięcy” w ogłoszeniu nie jest gwarancją prawną. Sprawdź datę przekazania w umowie i zasady przy opóźnieniu, które opisujemy w artykule o opóźnieniu odbioru.
Transport: metro czy tramwaj
Ursynów ma dużą przewagę. Linia M1 biegnie przez całą dzielnicę i ma pięć stacji: Ursynów, Stokłosy, Imielin, Natolin oraz Kabaty. Metro omija korki i zapewnia przewidywalny dojazd do centrum. Nie każda nowa inwestycja leży jednak przy stacji: zachodnia część za Puławską oraz południowe krańce opierają się na autobusach i samochodach.
Wilanów nie ma metra. Przez lata mieszkańcy dojeżdżali autobusami do stacji Wilanowska lub samochodami przez zatłoczone aleję Wilanowską i Dolinę Służewiecką. Jedna z mieszkanek opowiadała lokalnemu radiu, że niekiedy spędzała w korkach dwie godziny. Pod koniec października 2024 roku do dzielnicy dotarł tramwaj wzdłuż Sobieskiego do Miasteczka Wilanów. Według miasta przejazd do centrum zajmuje do 25 minut. Dla Miasteczka to duża ulga; z okolic oddalonych od torów, np. Powsina, samochód pozostaje podstawą dojazdu.
W obu dzielnicach sprawdź prawdziwą poranną trasę: dom, szkoła lub przedszkole, praca. Jeśli Wilanów oznacza po dodatkowe 25 minut w obie strony każdego dnia, piękny dziedziniec ma swoją cenę. Przy pracy z domu wynik może być odwrotny.
Zieleń i cisza
Obie dzielnice są zielone. Atut Ursynowa to Las Kabacki, do którego można pójść na spacer lub pobiegać prosto z domu, oraz zielone podwórka między starszymi budynkami. Wilanów ma park pałacowy, rezerwat Morysin, park kultury w Powsinie i pobliską Wisłę. Las Kabacki graniczy również z Wilanowem od strony Powsina.
Z ciszą jest trudniej. Nad częścią Ursynowa przebiega trasa lądowania samolotów na Lotnisku Chopina. Mieszkańcy regularnie skarżą się na hałas i obawiają planowanej rozbudowy lotniska. Kolejne źródło to obwodnica S2. Co ciekawe, przekroczenia norm hałasu potwierdzono na Wilanowie, gdzie powstają ekrany akustyczne, podczas gdy mieszkańcy Ursynowa przy wylocie tunelu nadal ich nie mają. Na Wilanowie po otwarciu linii tramwajowej część mieszkańców Miasteczka zgłaszała pisk kół na zakrętach. Jeśli okna wychodzą na trasę lub tory, sprawdź hałas na miejscu.
Opinie mieszkańców
O Ursynowie
Ursynów chwalony jest za metro biegnące przez dzielnicę, pobliski las oraz szkoły, sklepy, sport i uczelnię. Mieszkańcy narzekają na samoloty, hałas S2, korki na Puławskiej i zjazdach z obwodnicy. W opisach dzielnicy pojawiają się też przepełnione szkoły, czasem z nauką na dwie zmiany.
O Wilanowie
Mieszkańcy Wilanowa cenią nową, uporządkowaną zabudowę, bezpieczne dziedzińce, park pałacowy i rodzinny charakter okolicy. Przez lata największym problemem był dojazd; otwarcie tramwaju przyjęli z ulgą. Wciąż zwracają uwagę na brak miejsc w publicznych szkołach i przedszkolach dla tak wielu dzieci. Wspominają też o ograniczonym parkowaniu i konieczności wyjazdu do innych dzielnic do kina lub teatru.
Wybierz Wilanów, jeśli... Ursynów, jeśli...
Wybierz Ursynów, jeśli masz ograniczony budżet, potrzebujesz dwóch lub trzech pokoi, chcesz wybierać spośród wielu mieszkań, zależy Ci na metrze i możesz poczekać na klucze. To rozsądna opcja dla rodzin regularnie jeżdżących komunikacją do centrum.
Wybierz Wilanów, jeśli potrzebujesz kluczy za kilka miesięcy, szukasz dużego rodzinnego mieszkania, zależy Ci właśnie na Miasteczku Wilanów i możesz dopłacić za nowe otoczenie. Także gdy pracujesz z domu lub nie dojeżdżasz codziennie do centrum.
Jeśli masz dzieci, w obu dzielnicach sprawdź szkołę i przedszkole przypisane do adresu. Na Wilanowie miejsc szczególnie brakuje, a na Ursynowie część szkół jest przepełniona.
Jeśli kupujesz pod wynajem, Ursynów przy metrze bywa prostszym wyborem: niższy koszt zakupu i stabilny popyt. Na Wilanowie wyższa cena metra musi znaleźć pokrycie w wyższym czynszu najmu; sprawdź rzeczywiste ogłoszenia w pobliżu.
Jeśli nadal się wahasz, porównaj także trzecią dzielnicę: Mokotów czy Wilanów oraz Mokotów czy Ursynów.
Porównać konkretne mieszkania na Wilanowie i Ursynowie?
Podaj budżet, liczbę pokoi, termin kluczy i codzienne trasy. Dobiorę lokale o tej samej liczbie pokoi i podobnej powierzchni w obu dzielnicach oraz policzę pełną cenę z parkingiem i kosztem oczekiwania. W większości inwestycji kupujący nie płaci za tę pomoc; jeśli warunki są inne, powiem o tym wcześniej.
Pierwszy przycisk służy osobom, które nadal wybierają; drugi tym, które znalazły już mieszkanie i chcą je zweryfikować.
Słabsze strony obu dzielnic
Wilanów: brak metra, mały wybór typowych mieszkań, wysoki próg wejścia i niedostatek miejsc w szkołach oraz przedszkolach. Niewielka podaż skłania do szybkich decyzji: nawet słaby układ zaczyna wyglądać jak „jedyna szansa”.
Ursynów: hałas samolotów i trasy S2 w niektórych częściach dzielnicy, korki na Puławskiej oraz odbiór ponad 80% nowych mieszkań dopiero za ponad rok. Osoby potrzebujące kluczy szybko mają ograniczony wybór.
Gdybym wybierał dla siebie
Wybierałbym Wilanów ze względu na konkretne nowe otoczenie i przy założeniu, że życie bez metra jest wygodne. Ursynów ma dla mnie przewagę w przewidywalnej codzienności: metro, działająca infrastruktura i mniejsze poczucie, że dzielnica wciąż powstaje.
Przy trzech pokojach niemal zawsze zacząłbym od Ursynowa, chyba że miałbym silny powód, by mieszkać na Wilanowie. Szeroki wybór pozwala odrzucać słabe układy, a metr jest tańszy. Wilanów wraca na listę, gdy znajdzie się tam konkretny lokal z bliskim terminem i wyraźnymi zaletami. Przy tak małym rynku zachowałbym obok dwie alternatywy na Ursynowie, by niedostatek ofert nie obniżał moich wymagań.
Przy zbliżonym wyniku wybrałbym lokal z mniejszą liczbą codziennych kompromisów. To one najbardziej wpływają na zadowolenie z zakupu po roku. Przed rezerwacją sprawdź historię cen i dokumenty: jak czytać historię cen oraz jak czytać prospekt informacyjny.
Wilanów: wszystkie nowe mieszkaniaUrsynów: wszystkie nowe mieszkania
Inwestycje i sąsiednie dzielnice
Porównywane dzielnice: WilanówUrsynów
Inwestycje w tych dzielnicach: ENSO WilanówSengera 1
Kredyt: Kalkulator zdolności kredytowej
Najczęstsze pytania
Gdzie jest więcej nowych mieszkań: na Wilanowie czy Ursynowie?
Gdzie jest tańsze mieszkanie trzypokojowe?
Gdzie szybciej dostanę klucze?
Czy na Wilanowie jest metro?
Gdzie szukać dużego mieszkania z pięcioma pokojami?
Czy kupujący płaci za pomoc w znalezieniu mieszkania?
Ceny, liczba mieszkań i terminy pochodzą z publicznej oferty deweloperów z 29-30 sierpnia 2026 roku. Opinie mieszkańców zaczerpnięto z lokalnych mediów i dyskusji o dzielnicach. Przed rezerwacją ponownie potwierdzamy u dewelopera cenę i dostępność konkretnego mieszkania.
- RynekPierwotny: Wilanów
- RynekPierwotny: Ursynów
- Geoportal: RCN
- Sejm: historia publicznych cen deweloperów
- Radio Kolor: pasażerowie o tramwaju do Wilanowa
- Tramwaj do Wilanowa: trasa i czas przejazdu
- TVN Warszawa: mieszkańcy Miasteczka o hałasie tramwaju
- Gethome: Wilanów, dojazd, szkoły i słabsze strony
- Gethome: Ursynów, metro, las i słabsze strony
- Radio Warszawa: mieszkańcy Ursynowa o hałasie lotniczym
- Halo Ursynów: hałas S2 i ekrany na Wilanowie
Aktualizacja: 26 września 2026. Ceny i dostępność według stanu na 29-30 sierpnia 2026 roku; przed rezerwacją potwierdź je u dewelopera.