Strona główna › Nowe mieszkania w Warszawie Mokotów czy Ursynów

Mokotów czy Ursynów: porównanie nowych mieszkań

Aktualizacja:

Jak różni się życie na Mokotowie i Ursynowie? Sprawdzam wybór mieszkań, powierzchnię za tę samą cenę, metro, hałas i terminy odbioru.

Porównanie cen2-4 pokojesierpień 2026

Autor: Dmitrij Derewiago, Pośrednik nieruchomości, Skylight Brokers · o projekcie

W skrócie

Mokotów i Ursynów są bliżej siebie cenowo, niż mogłoby się wydawać: średnia cena metra na Mokotowie to około 19,7 tys. zł, a na Ursynowie 18,6 tys. zł. Ważniejsza różnica to dostępność. Pod koniec sierpnia na Mokotowie było prawie 1600 nowych mieszkań, a na Ursynowie 767. Na Mokotowie wybór jest zatem dwukrotnie większy, również wśród gotowych lokali.

Ursynów oferuje zwykle więcej powierzchni za te same pieniądze, metro biegnące przez dzielnicę i Las Kabacki. Mokotów daje bliższe położenie względem centrum oraz większą różnorodność miejsc. W skrócie: Mokotów dla osób ceniących bliskość centrum i szeroki wybór, Ursynów dla tych, którzy potrzebują większego metrażu, metra i spokojnego życia.

Mokotów i Ursynów: trzy liczby na początek

19 669 zł/m²Mokotów: średnia cena metra
18 573 zł/m²Ursynów: średnia cena metra
1598 vs 767mieszkań w sprzedaży pod koniec sierpnia

Mokotów na mapie

Bliżej centrum: od Pola Mokotowskiego po Wisłę. Linia M1 biegnie przez zachodnią część dzielnicy.

Ursynów na mapie

Na południe od Mokotowa, linia M1 prowadzi przez dzielnicę aż do Kabat i Lasu Kabackiego.

Co najbardziej różni codzienne życie

Obie dzielnice leżą przy linii metra M1, mają dużo zieleni i cieszą się dobrą opinią jako miejsca do życia. Jednak na co dzień odbiera się je inaczej; warto to zrozumieć przed porównywaniem cen.

Mokotów jest dużą, zróżnicowaną dzielnicą bliżej centrum. Są tu Stary Mokotów z kawiarniami i przedwojennymi domami, rozległe parki, okolice metra, dawny biurowy Służewiec przekształcający się w osiedla mieszkaniowe oraz nowe kwartały na Augustówce, poza zasięgiem metra. Można wybierać spośród niemal wszystkich stylów życia, lecz równie łatwo pomylić się co do konkretnego adresu.

Ursynów projektowano jako rozległą dzielnicę mieszkaniową i wciąż to czuć. Aleja KEN z metrem pod ulicą, pięć stacji M1 od Ursynowa do Kabat, szkoły i sklepy między budynkami oraz Las Kabacki na południu. To spokojne, czytelne miejsce do codziennego życia, bardziej niż do wieczornych rozrywek. Centrum jest dalej niż z Mokotowa, ale metro zapewnia przewidywalny dojazd. Dla rodziny często znaczy to więcej niż różnica kilku przystanków.

Zacznij więc od pytania o styl życia i codzienne trasy, a nie o to, która dzielnica jest tańsza. Jeśli pracujesz na Mokotowie lub Służewcu, mieszkanie na Mokotowie oszczędzi Ci czasu. Jeśli dojeżdżasz do centrum i możesz przejechać metrem kilka przystanków więcej, Ursynów często oferuje większą powierzchnię za tę samą kwotę.

Ile mieszkań jest w sprzedaży

WskaźnikMokotówUrsynów
Mieszkań w sprzedaży1 598767
Inwestycji3212
Gotowych do odbioru21259
Odbiór za ponad rok1178627

RynekPierwotny.pl, zestawienia dla Mokotowa i Ursynowa na 30.08.2026. Ceny ofertowe, a nie transakcyjne.

Co to dla Ciebie oznacza. Na Mokotowie mieszkań jest dwa razy więcej, a inwestycji niemal trzy razy więcej. Przy tak szerokiej ofercie możesz odrzucać niewygodne układy i wybierać piętro oraz ekspozycję. Na Ursynowie 767 mieszkań to także spory wybór, ale po zastosowaniu filtrów szybciej się kurczy.

Co zwraca uwagę. Najtańsze mieszkania trzypokojowe w obu dzielnicach kosztowały niemal tyle samo: około 796 tys. zł na Mokotowie i 823 tys. zł na Ursynowie. Większa różnica dotyczy więc liczby dostępnych lokali i warunków życia za tę cenę.

Jakie mieszkania są dostępne

Liczba pokoiMokotów: mieszkańUdziałUrsynów: mieszkańUdział
11479.2%618.0%
275747.4%35946.8%
344627.9%26834.9%
421113.2%648.3%
5+372.3%152.0%

RynekPierwotny.pl, 30.08.2026.

W obu dzielnicach mieszkania dwupokojowe stanowią prawie połowę oferty, około 47%. Jednak na Mokotowie jest ich 757, a na Ursynowie 359. Większa różnica dotyczy trzech pokoi: na Ursynowie stanowią ponad jedną trzecią oferty (35%), a na Mokotowie mniej niż jedną trzecią (28%). Struktura ursynowskiego rynku jest bardziej rodzinna, choć w liczbach bezwzględnych mieszkań trzypokojowych na Mokotowie jest więcej: 446 wobec 268.

Na Mokotowie dwa pokoje ma znacznie więcej ofert niż na Ursynowie, podobnie jak trzy pokoje. Mogę porównać dostępne mieszkania obu dzielnic przy tej samej liczbie pokoi.

Dwupokojowych i trzypokojowych mieszkań jest łącznie około 1200 na Mokotowie i 627 na Ursynowie. Jeśli szukasz typowego mieszkania rodzinnego, ta liczba lepiej pokazuje realny wybór niż łączna liczba budowanych lokali.

Ceny mieszkań dwu-, trzy- i czteropokojowych

Liczba pokoiMokotówUrsynów
2 pokoje510 519 zł min.
828 077 zł średnio
543 774 zł min.
796 413 zł średnio
3 pokoje796 380 zł min.
1 136 016 zł średnio
823 445 zł min.
1 076 168 zł średnio
4 pokoje956 206 zł min.
1 437 965 zł średnio
1 033 438 zł min.
1 682 887 zł średnio

RynekPierwotny.pl, 30.08.2026. „Min.” oznacza najtańszy lokal danego typu w dniu sprawdzenia.

Dwa pokoje. Najniższa cena jest na Mokotowie (około 510 tys. zł wobec 544 tys. zł), ale przeciętne mieszkanie dwupokojowe kosztuje mniej na Ursynowie: około 796 tys. zł wobec 828 tys. zł. Jest też większe, średnio 44 m² zamiast 40 m². Za mniejszą kwotę otrzymujesz więc przeciętnie cztery metry więcej. Przy dwóch pokojach to odczuwalna różnica, np. między aneksem kuchennym a kuchnią ze stołem.

Trzy pokoje. Ceny minimalne są podobne, a przeciętne mieszkanie trzypokojowe na Ursynowie jest tańsze o około 60 tys. zł (1,08 mln wobec 1,14 mln zł). Zwróć uwagę na odstęp od ceny minimalnej do średniej: około 340 tys. zł na Mokotowie i 250 tys. zł na Ursynowie. Najtańszy lokal z reklamy jest często mały albo ma niewygodny układ; lepiej planować budżet bliżej ceny średniej.

Cztery pokoje. Tu niespodziewanie droższy jest Ursynów: przeciętny lokal kosztuje około 1,68 mln zł wobec 1,44 mln zł na Mokotowie. Ursynowskie mieszkania czteropokojowe są bowiem średnio większe (86 m² zamiast 77 m²) i droższe za metr. Dobry przykład, dlaczego nie można zakładać, że Ursynów zawsze oznacza niższą cenę.

Cena metra i średnia powierzchnia

PokoiMokotów
cena metra / średnia powierzchnia
Ursynów
cena metra / średnia powierzchnia
220 528 zł/m²
40 m²
18 478 zł/m²
44 m²
318 692 zł/m²
60 m²
17 817 zł/m²
61 m²
418 339 zł/m²
77 m²
19 213 zł/m²
86 m²

RynekPierwotny.pl, 30.08.2026.

Różnica przeciętnej ceny metra między dzielnicami to około 1100 zł. Może wydawać się niewielka, lecz przy 70 m² oznacza około 77 tys. zł. Przy dwóch pokojach przewaga Ursynowa wynosi około 2000 zł na metrze, przy trzech około 900 zł, a w lokalach czteropokojowych metr jest droższy na Ursynowie. Porównuj więc określony format: dwa pokoje na 40-45 m², trzy na 60-70 m² lub cztery na 80-90 m², i uwzględniaj całkowitą cenę.

Gotowe mieszkanie czy budowa

TerminMokotówUrsynów
Gotowe212 (13,3%)59 (7,7%)
Do 6 miesięcy109 (6,8%)76 (9,9%)
Gotowe lub do 6 miesięcy321 (20,1%)135 (17,6%)
Ponad rok1178 (73,7%)627 (81,7%)

RynekPierwotny.pl, 30.08.2026. Terminy podawane przez deweloperów.

Terminy są słabą stroną obu dzielnic. Na Mokotowie prawie trzy czwarte mieszkań ma zostać oddanych za ponad rok, a na Ursynowie ponad cztery piąte. Gotowych jest odpowiednio 212 i 59. Po doliczeniu lokali z odbiorem w ciągu pół roku otrzymujemy 321 mieszkań na Mokotowie i 135 na Ursynowie.

Jeśli obecnie wynajmujesz mieszkanie, wybór większości lokali w obu dzielnicach oznacza jeszcze rok lub półtora najmu. Przy miesięcznej opłacie 4-5 tys. zł to 50-90 tys. zł, które warto doliczyć do ceny mieszkania w budowie. Gdy klucze są potrzebne szybko, porównałbym najpierw lokale gotowe i niemal gotowe. Odległe etapy uwzględniłbym tylko przy znacznie niższej cenie lub wyjątkowym układzie. Na Ursynowie pod koniec sierpnia gotowe były m.in. Enklawa Ursynów i Apartamenty Pustułeczki, a Sengera 1 planowano oddać pod koniec 2026 roku.

Transport

Obie dzielnice obsługuje linia M1. Na Mokotowie są stacje Racławicka, Wierzbno, Wilanowska i Służew, skąd do centrum jedzie się kilka minut. Na Ursynowie pięć stacji: Ursynów, Stokłosy, Imielin, Natolin i Kabaty. Dojazd do centrum trwa dłużej, lecz metro omija korki i zapewnia przewidywalny czas podróży.

Nie każda inwestycja w tych dzielnicach jest blisko metra. Na Mokotowie dotyczy to Augustówki, Siekierek i części Służewca; na Ursynowie zachodnich terenów za Puławską i południowych krańców. Sam adres na Mokotowie lub Ursynowie nie gwarantuje stacji w zasięgu spaceru. Sprawdź trasę od konkretnego wejścia do budynku i przejedź nią w godzinach szczytu.

Kierowcy w obu dzielnicach mają trudniej. Korki na Puławskiej dotyczą obu, a na Ursynowie dochodzą zatory przy zjazdach z południowej obwodnicy S2.

Zieleń i cisza

Na Mokotowie zieleń tworzą duże parki miejskie: Pole Mokotowskie, Arkadia, park Dreszera, Morskie Oko i Jeziorko Czerniakowskie. W nowych kwartałach, zwłaszcza na Służewcu, zieleni jest na razie mniej, a przy głównych ulicach bywa głośno.

Atutem Ursynowa jest Las Kabacki na południu, jeden z największych rezerwatów Mazowsza, oraz zielone dziedzińce osiedli. Są jednak dwa lokalne źródła hałasu. Nad częścią dzielnicy przebiega trasa podejścia samolotów do Lotniska Chopina; mieszkańcy zgłaszają uciążliwości i dyskutują o skutkach rozbudowy lotniska. Przy wschodnim wylocie tunelu S2, w pobliżu Nowoursynowskiej i Kokosowej, mieszkańcy skarżą się na stały szum. Nie ustawiono tam jeszcze ekranów akustycznych.

Opinie mieszkańców

O Mokotowie

W opiniach mieszkańców i lokalnych mediach Mokotów jest chwalony za zieleń, bliskość usług, metro oraz klimat Starego Mokotowa. Zastrzeżenia dotyczą korków na Puławskiej, Wołoskiej i Służewcu, hałasu przy dużych ulicach oraz wysokich cen w najbardziej lubianych częściach dzielnicy.

O Ursynowie

Mieszkańcy chwalą metro biegnące przez dzielnicę, pobliski las i rozwiniętą infrastrukturę: szkoły, sklepy, obiekty sportowe i uczelnię SGGW. Wymieniają też konkretne problemy: hałas samolotów nad częścią dzielnicy, szum S2 i korki na Puławskiej. W opisach Ursynowa pojawiają się informacje o przepełnionych szkołach i nauce na dwie zmiany.

Mój wniosek z opinii. Zastrzeżenia dotyczą konkretnych miejsc, a nie całych dzielnic. Na Mokotowie sprawdź hałas i korki przy wybranej ulicy; na Ursynowie trasę przelotów i odległość od S2.

Wybierz Mokotów, jeśli... Ursynów, jeśli...

Wybierz Mokotów, jeśli pracujesz na Mokotowie, Służewcu lub w centrum i liczysz każdą minutę dojazdu. Gdy chcesz mieć wiele ofert i możliwość wybrania układu, piętra oraz terminu. Jeśli potrzebujesz kluczy szybko, bo gotowych mieszkań jest tu wyraźnie więcej. Także wtedy, gdy wolisz miejską atmosferę od spokojniejszej dzielnicy mieszkaniowej.

Wybierz Ursynów, jeśli budżet jest napięty i chcesz więcej metrów. Gdy potrzebujesz trzech pokoi dla rodziny i spokojnego otoczenia. Jeśli akceptujesz kilka dodatkowych przystanków metrem, mając las niedaleko domu. I gdy możesz poczekać: większość nowych mieszkań będzie gotowa dopiero za ponad rok.

Jeśli masz dzieci, sprawdź szkołę i przedszkole dla konkretnego adresu w obu dzielnicach. Ursynów ma bardziej rodzinną strukturę mieszkań, lecz pojawiają się też doniesienia o przepełnionych szkołach.

Jeśli kupujesz pod wynajem, Mokotów ma więcej małych lokali i zróżnicowanych lokalizacji. Ursynów oferuje niższy próg wejścia i stały popyt w pobliżu metra. Policz pełen koszt zakupu oraz realny czynsz najmu pod konkretnym adresem.

Jeśli nadal się wahasz, porównaj także sąsiednie dzielnice: Mokotów czy Wilanów i Wilanów czy Ursynów.

Porównać konkretne mieszkania na Mokotowie i Ursynowie?

Podaj budżet, liczbę pokoi, termin odbioru oraz codzienne trasy. Znajdę po kilka lokali w obu dzielnicach o takiej samej liczbie pokoi i podobnej powierzchni, a potem zestawię pełne ceny z parkingiem i kosztem oczekiwania. W większości inwestycji kupujący nie płaci za tę pomoc; jeśli warunki są inne, powiem o tym z góry.

Pierwszy przycisk służy osobom, które nadal wybierają; drugi tym, które znalazły już mieszkanie i chcą je zweryfikować.

Słabsze strony obu dzielnic

Mokotów: korki i hałas przy głównych ulicach, duże różnice między częściami dzielnicy oraz dopłata za nazwę. Lokal na skraju Mokotowa bywa droższy od podobnego na Ursynowie tylko z powodu adresu.

Ursynów: hałas samolotów w części dzielnicy, szum S2 przy tunelu i większa odległość od centrum. Większość nowych mieszkań będzie gotowa za ponad rok, więc osoby potrzebujące kluczy szybko mają ograniczony wybór.

Wspólne problemy: reklamowa cena „od” rzadko odpowiada cenie mieszkania, którego potrzebujesz. Dodaj parking, komórkę, wykończenie i koszt kredytu; piszemy o tym w poradniku o kosztach zakupu nowego mieszkania.

Gdybym wybierał dla siebie

Sprowadziłbym wybór do pytania: jak chcesz spędzać każdy dzień po zakupie mieszkania? Mokotów zwykle odpowiada osobom, którym zależy na bliskości pracy i miejskim charakterze okolicy. Ursynów często będzie lepszy dla rodziny ceniącej uporządkowaną dzielnicę mieszkaniową, metro oraz większy metraż za ten sam budżet. Nadal trzeba porównywać konkretne adresy: Służewiec i okolice Starego Mokotowa oznaczają zupełnie inne życie.

Przy napiętym budżecie zrezygnowałbym raczej z prestiżu nazwy dzielnicy niż z trzeciego pokoju albo wygodnego układu. Przeprowadzka po trzech latach z powodu braku sypialni będzie kosztować więcej. Jeśli kupujesz na lata i codziennie jeździsz do centrum, dopłata za Mokotów może mieć sens.

Prosty test zwykle wyjaśnia sytuację: wybierz po dwa lokale w każdej dzielnicy w podobnym budżecie, o tej samej liczbie pokoi i powierzchni, i porównaj cztery realne scenariusze życia: cenę, termin kluczy, trasę do pracy i układ. Jeśli różnica wynosi mniej niż 100 tys. zł, nie czyniłbym ceny jedynym kryterium. Przy kredycie rozkłada się ona na lata, a z niewygodnym układem zmagasz się codziennie. Przed rezerwacją sprawdź dokumenty i historię cen, rachunek powierniczy oraz DFG.

Mokotów: wszystkie nowe mieszkaniaUrsynów: wszystkie nowe mieszkania

Inwestycje i sąsiednie dzielnice

Porównywane dzielnice: MokotówUrsynów

Inwestycje w tych dzielnicach: Rytm MokotowaModern MokotówJaśminowy Mokotów VISengera 1

Kredyt: Kalkulator zdolności kredytowej

Najczęstsze pytania

Gdzie jest więcej nowych mieszkań: na Mokotowie czy Ursynowie?
Na Mokotowie. Pod koniec sierpnia 2026 roku było tam około 1600 mieszkań w 32 inwestycjach; na Ursynowie 767 mieszkań w 12 inwestycjach.
Gdzie jest tańsze mieszkanie trzypokojowe?
Najtańsze lokale trzypokojowe kosztowały podobnie: około 796 tys. zł na Mokotowie i 823 tys. zł na Ursynowie. Średnia cena była niższa na Ursynowie: około 1,08 mln zł wobec 1,14 mln zł.
Gdzie dostanę więcej metrów za tę samą kwotę?
Zwykle na Ursynowie. Przeciętne mieszkanie dwupokojowe ma tam około 44 m² i jest tańsze od przeciętnego lokalu dwupokojowego na Mokotowie, który ma 40 m². Przy czterech pokojach sytuacja się odwraca: ursynowskie lokale są większe i droższe.
Czy wszędzie na Ursynowie jest blisko do metra?
Nie. Linia M1 ma w dzielnicy pięć stacji, ale część inwestycji, np. w zachodniej części Ursynowa, znajduje się daleko od metra. Sprawdź odległość od konkretnego budynku.
Gdzie jest więcej gotowych mieszkań?
Na Mokotowie: pod koniec sierpnia było tam 212 gotowych mieszkań, na Ursynowie 59. W obu dzielnicach większość oferty ma termin odbioru za ponad rok.
Czy kupujący płaci za pomoc w znalezieniu mieszkania?
W większości inwestycji, z którymi współpracujemy, kupujący nie płaci prowizji. Jeśli dla konkretnej inwestycji warunki są inne, poinformujemy o tym wcześniej.
Źródła danych i opinii

Ceny, liczba mieszkań i terminy pochodzą z publicznej oferty deweloperów z 30 sierpnia 2026 roku. Opinie mieszkańców zaczerpnięto z lokalnych mediów i dyskusji o dzielnicach. Przed rezerwacją ponownie potwierdzamy u dewelopera cenę i dostępność konkretnego mieszkania.

Aktualizacja: 26 września 2026. Ceny i dostępność według stanu na 30 sierpnia 2026 roku; przed rezerwacją potwierdź je u dewelopera.

Znajdźmy mieszkanie w Twoim budżecie

Zostaw numer telefonu. Prześlę 3-5 aktualnych mieszkań spełniających Twoje warunki i wskażę, gdzie cena jest zawyżona. W większości inwestycji pomoc dla kupującego jest bezpłatna.

Wysyłając formularz, akceptujesz politykę prywatności. Wolisz komunikator? Przycisk WhatsApp znajdziesz u dołu ekranu.