Strona główna › Nowe mieszkania w Warszawie Wola czy Mokotów

Wola czy Mokotów: porównanie nowych mieszkań

Aktualizacja:

Jak wygląda życie na Woli i Mokotowie? Porównuję ceny mieszkań 2-4 pokojowych, dostępność gotowych lokali i to, komu odpowiada każda dzielnica.

Wola i Mokotów2-4 pokojeceny na 30.08.2026

Autor: Dmitrij Derewiago, Pośrednik nieruchomości, Skylight Brokers · o projekcie

W skrócie

Pod względem liczby nowych mieszkań Wola i Mokotów są podobne: pod koniec sierpnia na Woli było w sprzedaży około 1460 lokali, na Mokotowie około 1600. Cenowo to jednak dwa różne rynki. Średnia cena metra na Woli wynosiła około 27,3 tys. zł, a na Mokotowie 19,7 tys. zł. Przeciętne mieszkanie trzypokojowe kosztowało na Woli prawie 1,7 mln zł, na Mokotowie około 1,14 mln zł.

Wola ma przewagę w bliskości dzielnicy biurowej, metrze M2 i terminach: gotowych i niemal gotowych mieszkań było tam prawie dwa razy więcej. Mokotów zapewnia więcej powierzchni za te same pieniądze, większy wybór mieszkań rodzinnych i więcej zieleni. Krótko: Wola dla tych, którzy płacą za oszczędność czasu i miejskie życie; Mokotów dla osób szukających większego metrażu, parków i zróżnicowanych lokalizacji.

Wola i Mokotów: trzy liczby na początek

27 291 zł/m²Wola: średnia cena metra
19 669 zł/m²Mokotów: średnia cena metra
1464 vs 1598mieszkań w sprzedaży pod koniec sierpnia

Wola na mapie

Bezpośrednio na zachód od centrum: od biurowców przy rondzie Daszyńskiego po Odolany i Koło. Przez dzielnicę przebiega metro M2.

Mokotów na mapie

Na południe od centrum: od Pola Mokotowskiego po Wisłę. Linia M1 biegnie przez zachodnią część dzielnicy.

Co najbardziej różni codzienne życie

Obie dzielnice cieszą się popularnością i są blisko centrum. Dzień spędzony w każdej z nich pokazuje jednak zupełnie inną atmosferę, którą warto poznać przed porównywaniem cen.

Wola w ciągu 20 lat zmieniła się z dzielnicy fabryk i magazynów w nowe centrum biznesowe Warszawy. Przy rondzie Daszyńskiego stoją przeszklone biurowce, w pobliżu są metro M2, restauracje oraz centra handlowe Westfield Arkadia i Wola Park. Na Czystem i Odolanach dawne tereny przemysłowe zmieniają się w gęste osiedla wysokich budynków. Wiele spraw załatwisz pieszo, a do centrum dojedziesz metrem w kilka minut. Drugą stroną są gęsta zabudowa, trwające budowy i hałas dużych ulic. Na kilometr kwadratowy przypada tu ponad 7300 mieszkańców, co czyni Wolę jedną z najgęściej zaludnionych dzielnic Warszawy.

Mokotów jest dużą i zróżnicowaną dzielnicą na południe od centrum. Mieści Stary Mokotów z kawiarniami i przedwojennymi domami, pas wzdłuż linii M1, dawny biurowy Służewiec stający się dzielnicą mieszkaniową, spokojne Stegny i Sadybę oraz nowe kwartały na Augustówce poza zasięgiem metra. Znajdziesz więcej dużych parków i mieszkań rodzinnych, lecz różnice między częściami dzielnicy są ogromne.

Najpierw zapytaj więc o codzienny styl życia i dojazdy, a dopiero potem o cenę. Jeśli pracujesz przy rondzie Daszyńskiego lub w centrum i liczysz każdą minutę, Wola może zwrócić dopłatę w oszczędzonym czasie. Gdy priorytetem są metraż, pobliski park i spokojna okolica mieszkalna, Mokotów oferuje więcej za tę samą kwotę.

Ile mieszkań jest w sprzedaży

WskaźnikWolaMokotów
Mieszkań w sprzedaży1 4641 598
Inwestycji2232
Gotowych do zamieszkania356212
Odbiór za ponad rok8121178

RynekPierwotny.pl, zestawienia dla Woli i Mokotowa na 30.08.2026. Ceny ofertowe, a nie transakcyjne.

Co to dla Ciebie oznacza. Łączna liczba mieszkań jest podobna, ale na Mokotowie jest 32 inwestycje, a na Woli 22. Wolskie projekty są więc przeciętnie większe. Na Mokotowie łatwiej porównać różne adresy i firmy; na Woli częściej wybierasz między budynkami jednego dużego osiedla.

Co zwraca uwagę. Najtańsze mieszkania trzypokojowe kosztowały podobnie: około 781 tys. zł na Woli i 796 tys. zł na Mokotowie. Średnia cena na Woli była jednak o blisko 550 tys. zł wyższa: około 1,69 mln wobec 1,14 mln zł. Jeden tani lokal w reklamie niewiele mówi o cenie typowego mieszkania rodzinnego.

Jakie mieszkania są dostępne

Liczba pokoiWola: mieszkańUdziałMokotów: mieszkańUdział
131521.5%1479.2%
268746.9%75747.4%
329119.9%44627.9%
416311.1%21113.2%
5+80.5%372.3%

RynekPierwotny.pl, 30.08.2026.

W obu dzielnicach około 47% lokali ma dwa pokoje. Największa różnica dotyczy krańców oferty. Na Woli co piąte mieszkanie to kawalerka (315 sztuk, 21,5%), na Mokotowie mniej niż co dziesiąte. Wola wyraźniej przyciąga osoby samotne, pary i kupujących na wynajem. Na Mokotowie jest natomiast więcej mieszkań trzypokojowych zarówno liczbowo (446 wobec 291), jak i procentowo (28% wobec 20%).

Na Woli kawalerki stanowią większą część oferty niż na Mokotowie. Mogę porównać lokale o wybranej liczbie pokoi zamiast oceniać dzielnice jedną średnią.

Łącznie mieszkań dwu- i trzypokojowych jest około 1200 na Mokotowie, trzy czwarte oferty, oraz 980 na Woli, dwie trzecie. To istotna liczba dla rodziny: pokazuje wybór w poszukiwanym formacie. Przy trzech pokojach oferta na Mokotowie jest około półtora raza większa.

Ceny mieszkań dwu-, trzy- i czteropokojowych

Liczba pokoiWolaMokotów
2 pokoje548 465 zł min.
1 201 880 zł średnio
510 519 zł min.
828 077 zł średnio
3 pokoje780 825 zł min.
1 685 866 zł średnio
796 380 zł min.
1 136 016 zł średnio
4 pokoje1 020 646 zł min.
2 684 534 zł średnio
956 206 zł min.
1 437 965 zł średnio

RynekPierwotny.pl, 30.08.2026. „Min.” oznacza najtańsze mieszkanie danego typu w dniu sprawdzenia.

Dwa pokoje. Ceny minimalne są podobne, około 548 tys. zł na Woli i 511 tys. zł na Mokotowie, lecz średnia cena mieszkania dwupokojowego wynosi około 1,2 mln zł na Woli i 830 tys. zł na Mokotowie. Różnica zbliża się do 375 tys. zł. Część wynika z powierzchni: przeciętny lokal na Woli ma 44 m², na Mokotowie 40 m². Ważniejsza jest cena metra: około 27 tys. zł na Woli wobec 20,5 tys. zł na Mokotowie.

Trzy pokoje. Na Woli różnica między najtańszym a przeciętnym mieszkaniem trzypokojowym jest ogromna, około 905 tys. zł. Na Mokotowie wynosi około 340 tys. zł. Wolskie oferty bardzo się różnią: są małe lokale w dalszych częściach dzielnicy i drogie mieszkania w wieżowcach przy rondzie Daszyńskiego. Kierowanie się ceną minimalną jest tutaj szczególnie ryzykowne.

Cztery pokoje. Przeciętny lokal czteropokojowy na Woli kosztuje około 2,7 mln zł, a na Mokotowie 1,44 mln zł. Prawie dwukrotna różnica wynika też z wielkości: na Woli jest to średnio 97 m² w droższych inwestycjach, na Mokotowie 77 m². Dla dużej rodziny z ograniczonym budżetem Wola często odpada.

Cena metra i średnia powierzchnia

PokoiWola
cena metra / średnia powierzchnia
Mokotów
cena metra / średnia powierzchnia
227 153 zł/m²
44 m²
20 528 zł/m²
40 m²
325 432 zł/m²
66 m²
18 692 zł/m²
60 m²
427 367 zł/m²
97 m²
18 339 zł/m²
77 m²

RynekPierwotny.pl, 30.08.2026.

Przy każdej liczbie pokoi metr na Woli kosztuje o około 6,5-9 tys. zł więcej. Na mieszkaniu 60 m² oznacza to 400-550 tys. zł, czyli cenę jeszcze jednego niewielkiego lokalu. Sam standard budynku nie tłumaczy całej różnicy: dopłacasz za bliskość nowego centrum biurowego, metro i popularność okolicy wśród najemców.

Na Mokotowie metr w dużym mieszkaniu jest tańszy niż w lokalu dwupokojowym (około 18,3-18,7 tys. wobec 20,5 tys. zł). Na Woli ta zasada prawie nie działa: metr mieszkania czteropokojowego kosztuje nie mniej niż dwupokojowego. To kolejny sygnał, że duże lokale na Woli sprzedaje się przede wszystkim w droższych inwestycjach.

Gotowe mieszkanie czy budowa

Kiedy odbiórWolaMokotów
Gotowe teraz356 (24,3%)212 (13,3%)
Do 6 miesięcy186 (12,7%)109 (6,8%)
Gotowe lub do 6 miesięcy542 (37,0%)321 (20,1%)
Ponad rok812 (55,5%)1178 (73,7%)

RynekPierwotny.pl, 30.08.2026. Terminy podane przez deweloperów.

Wola ma wyraźną przewagę. Było tam 356 gotowych mieszkań wobec 212 na Mokotowie. Po dodaniu odbiorów w ciągu pół roku daje to 542 mieszkania wobec 321, czyli 37% wolskiego rynku i 20% mokotowskiego. Na Mokotowie prawie trzy czwarte mieszkań ma termin odbioru za ponad rok.

Jeśli dziś wynajmujesz za 5-6 tys. zł miesięcznie, dodatkowy rok oczekiwania kosztuje 60-70 tys. zł. Warto doliczyć tę kwotę do ceny „taniego” mieszkania w budowie. Wola może wtedy wypaść korzystniej: droższy gotowy lokal może kosztować tylko nieco więcej niż mokotowski na wczesnym etapie budowy. Ta korzyść ma jednak granice: czynsz najmu nie pokryje różnicy 300-500 tys. zł w cenie mieszkania.

Transport

Największy atut Woli to linia M2. Stacje Rondo Daszyńskiego, Płocka, Młynów i Księcia Janusza leżą w dzielnicy, a Ulrychów przy granicy z Bemowem. Z ronda Daszyńskiego do centrum jedzie się kilka minut. Jest też gęsta sieć tramwajów i Dworzec Zachodni, ważny węzeł kolejowy zachodniej Warszawy. Nowe osiedla na Odolanach i częściowo Czystem leżą jednak 10-20 minut pieszo od metra; podstawą dojazdu są tam tramwaje i autobusy.

Na Mokotowie linia M1 przebiega przez zachodnią część dzielnicy: Racławicką, Wierzbno, Wilanowską i Służew. Tramwaje jeżdżą Puławską, a od 2024 roku także w stronę Wilanowa. Jednak wiele nowych inwestycji, zwłaszcza na Augustówce i Siekierkach, jest daleko od metra.

Kierowcom trudno w obu dzielnicach. Na Woli korkują się Górczewska, Wolska i dojazdy do ronda Daszyńskiego; na Mokotowie Puławska i Wołoska. Sama nazwa dzielnicy w ogłoszeniu nie gwarantuje bliskości stacji. Sprawdź drogę od budynku do metra i przejedź codzienną trasę w godzinach szczytu.

Zieleń, hałas i gęstość zabudowy

Mokotów ma zdecydowanie więcej zieleni. Pole Mokotowskie, park Arkadia, park Dreszera, Morskie Oko i Jeziorko Czerniakowskie to duże miejsca codziennych spacerów. Na Woli też są parki: Moczydło, Szymańskiego, Sowińskiego i Powstańców Warszawy. Są jednak mniejsze, a nowe kwartały powstają gęsto, często z niewielkim dziedzińcem między wysokimi domami.

Na Woli hałas bywa większym problemem. Dzielnica stale się zmienia, więc budowa za oknem zdarza się często. Przy głównych ulicach jest głośno: pomiar przy Górczewskiej wykazał około 83 dB wobec normy 65. Na Mokotowie hałas dotyczy m.in. Puławskiej, lecz dalej od głównych dróg łatwiej znaleźć ciche ulice.

Warszawska prasa zwraca uwagę także na najem krótkoterminowy w części nowych budynków na Woli. Stali mieszkańcy skarżą się na nocny hałas, walizki w windach i obce osoby w klatce. Jeśli kupujesz dla siebie, zapytaj zarządcę, ile lokali jest wynajmowanych na doby.

Opinie mieszkańców

O Woli

Mieszkańcy i lokalne media chwalą Wolę za położenie, metro, bliskość pracy i sklepów oraz dostęp do lekarzy. Doceniają żywą, nowoczesną okolicę. Skargi dotyczą korków, hałasu, ciągłych budów i zbyt gęstego ustawiania nowych domów. Na Odolanach mieszkańcy od lat narzekają na ciężarówki przy Jana Kazimierza oraz brak szkół i lekarzy: liczba ludności wzrosła tam ponad czterokrotnie w ciągu dziesięciu lat. W starszych kwartałach przy Wolskiej protestują przeciw zabudowie zielonych podwórek.

O Mokotowie

Mokotów jest chwalony za parki, dostęp do usług, metro i klimat Starego Mokotowa. Skargi dotyczą korków na Puławskiej i Wołoskiej, hałasu dużych ulic oraz wysokich cen w popularnych miejscach. Na Służewcu dochodzą korki w godzinach szczytu i niedostatek zieleni.

Mój wniosek z opinii. W obu dzielnicach uwagi dotyczą zwykle konkretnych okolic. Na Woli częściej jest to gęstość zabudowy, trwające budowy i hałas; na Mokotowie korki i ceny. Jeśli przeszkadzają Ci hałas i ciasna zabudowa, na Woli szczególnie uważnie wybierz ulicę i ekspozycję.

Wybierz Wolę, jeśli... Mokotów, jeśli...

Wybierz Wolę, jeśli pracujesz przy rondzie Daszyńskiego, w centrum lub w biurach na Woli i chcesz chodzić do pracy pieszo albo jechać dwie lub trzy stacje metrem. Jeśli potrzebujesz kluczy szybko, bo jest tu więcej gotowych mieszkań. Gdy lubisz miejskie życie, wysokie budynki i widoki, a budżet pozwala na droższy zakup.

Wybierz Mokotów, jeśli potrzebujesz mieszkania trzypokojowego dla rodziny za rozsądną cenę, zależy Ci na parkach i spokojnej ulicy oraz możesz starannie wybrać część dzielnicy. Przy budżecie około 1,2 mln zł często da się kupić na Mokotowie wygodne trzy pokoje, podczas gdy na Woli za tę kwotę zwykle dostaniesz duże dwa pokoje.

Jeśli masz do 900 tys. zł, zacząłbym od Mokotowa, szczególnie przy trzech pokojach. Na Woli w tej cenie zostaną przede wszystkim kawalerki i małe lokale dwupokojowe: mieszkań poniżej 800 tys. zł było tam tylko około 140.

Jeśli masz dzieci, w obu dzielnicach sprawdź szkołę i przedszkole przypisane do adresu. Na Mokotowie sieć przedszkoli należy do najgęstszych w mieście, a na Odolanach szkół na razie brakuje.

Jeśli kupujesz pod wynajem, Wola ma duży popyt przy metrze i biurach, lecz również bardzo wysoki koszt wejścia. Przy różnicy ceny 300 tys. zł czynsz najmu na Woli powinien być wyraźnie wyższy, inaczej stopa zwrotu spadnie poniżej mokotowskiej. Porównaj dwa konkretne mieszkania, a nie średnie dla dzielnic. Więcej w artykule o nowych mieszkaniach pod wynajem.

Porównać konkretne mieszkania na Woli i Mokotowie?

Podaj pełen budżet razem z parkingiem, liczbę pokoi, termin kluczy i codzienne trasy. Znajdę po kilka mieszkań w obu dzielnicach z taką samą liczbą pokoi i podobną powierzchnią oraz policzę pełny koszt z oczekiwaniem. W większości inwestycji kupujący nie płaci za tę pomoc; jeśli warunki są inne, powiem o tym wcześniej.

Pierwszy przycisk służy osobom, które nadal wybierają; drugi tym, które znalazły już mieszkanie i chcą je zweryfikować.

Słabsze strony obu dzielnic

Wola: wysokie ceny, zwłaszcza dużych lokali. Gęsta zabudowa i ciągłe budowy. Hałas przy głównych ulicach oraz najem krótkoterminowy w części nowych budynków. Na Odolanach infrastruktura szkół i przychodni nie nadąża za liczbą mieszkańców.

Mokotów: korki i hałas przy Puławskiej oraz Wołoskiej, znaczne różnice między częściami dzielnicy i odległe terminy odbioru większości oferty. Lokal na obrzeżu Mokotowa może być droższy tylko z powodu adresu.

Wspólne dla obu: reklamowa cena „od” rzadko odpowiada kwocie za potrzebne Ci mieszkanie. Dodaj parking, komórkę, wykończenie i koszt kredytu; więcej w artykule o kosztach zakupu nowego mieszkania.

Gdybym wybierał dla siebie

Sprowadziłbym wybór do pytania, ile godzin Wola oszczędzi Ci każdego tygodnia. Jeśli pracujesz przy rondzie Daszyńskiego i chodzisz do biura pieszo, dopłata kupuje Ci godzinę dziennie; może być uzasadniona. Jeśli pracujesz z domu lub dojeżdżasz na Mokotów, ta sama dopłata dotyczy wyłącznie adresu.

Dla pary bez dzieci, która dużo pracuje w centrum, wybrałbym najpierw Wolę: więcej gotowych mieszkań, metro i możliwość wynajęcia małego lokalu, jeśli zmieni się sytuacja życiowa. Dla rodziny zacząłbym od Mokotowa, gdzie za ten sam budżet częściej dostaniesz dodatkowy pokój. Za kilka lat park pod domem może znaczyć więcej niż ładne lobby. Przeprowadzka za trzy lata z powodu braku sypialni kosztowałaby więcej niż dzisiejsza oszczędność czasu.

Praktyczny test: przyjmij ten sam pełny budżet i wybierz po dwa lokale w każdej dzielnicy. Porównaj metry, liczbę pokoi, termin kluczy i drogę do pracy. Jeśli jedna strona wygrywa dwa z trzech kryteriów najważniejszych dla Ciebie, decyzja staje się prostsza. Przed rezerwacją sprawdź dokumenty i historię cen, rzeczywiste ceny transakcyjne RCN oraz rachunek powierniczy i DFG.

Wola: wszystkie nowe mieszkaniaMokotów: wszystkie nowe mieszkania

Inwestycje i sąsiednie dzielnice

Porównywane dzielnice: WolaMokotów

Inwestycje w tych dzielnicach: Stacja WolaNU3 WolaRytm MokotowaModern MokotówJaśminowy Mokotów VI

Kredyt: Kalkulator zdolności kredytowej

Najczęstsze pytania

Gdzie jest więcej nowych mieszkań: na Woli czy Mokotowie?
Prawie po równo. Pod koniec sierpnia 2026 roku na Woli było około 1460 mieszkań w 22 inwestycjach, a na Mokotowie około 1600 mieszkań w 32 inwestycjach.
Gdzie jest tańsze mieszkanie trzypokojowe?
Najtańsze lokale kosztowały podobnie: około 781 tys. zł na Woli i 796 tys. zł na Mokotowie. Przeciętny lokal jest jednak dużo tańszy na Mokotowie: około 1,14 mln zł wobec 1,69 mln zł na Woli.
O ile Wola jest droższa od Mokotowa?
Według średniej ceny metra z końca sierpnia o około 7,6 tys. zł: około 27,3 tys. na Woli i 19,7 tys. zł na Mokotowie. Przy mieszkaniu 60 m² różnica wynosi około 450 tys. zł.
Gdzie jest więcej gotowych mieszkań?
Na Woli. Pod koniec sierpnia było tam 356 gotowych lokali i 186 z terminem do pół roku; na Mokotowie odpowiednio 212 i 109. Stanowi to 37% rynku Woli wobec 20% Mokotowa.
Która dzielnica jest lepsza dla rodzin z dziećmi?
Częściej Mokotów: ma więcej dostępnych cenowo mieszkań trzypokojowych, duże parki i gęstą sieć przedszkoli. Wola może być lepsza, jeśli oboje rodzice pracują w pobliżu, ale szkołę i przedszkole sprawdź przy konkretnym adresie.
Czy wystarczy porównać ceny metra?
Nie. Porównuj lokale o tej samej liczbie pokoi i podobnej powierzchni, pełną cenę z parkingiem, termin odbioru i dojazd do pracy. Średnia dla dzielnicy to tylko tło.
Czy kupujący płaci za pomoc w znalezieniu mieszkania?
W większości inwestycji, z którymi współpracujemy, kupujący nie płaci prowizji. Jeśli warunki są inne, poinformujemy o tym wcześniej.
Źródła danych i opinii

Ceny, liczba mieszkań i terminy pochodzą z publicznej oferty deweloperów z 30 sierpnia 2026 roku. Opinie mieszkańców zaczerpnięto z lokalnych mediów i dyskusji o dzielnicach. Przed rezerwacją ponownie potwierdzamy u dewelopera cenę i dostępność konkretnego mieszkania.

Aktualizacja: 26 września 2026. Ceny i dostępność według stanu na 30 sierpnia 2026 roku; przed rezerwacją potwierdź je u dewelopera.

Znajdźmy mieszkanie w Twoim budżecie

Zostaw numer telefonu. Prześlę 3-5 aktualnych mieszkań spełniających Twoje warunki i wskażę, gdzie cena jest zawyżona. W większości inwestycji pomoc dla kupującego jest bezpłatna.

Wysyłając formularz, akceptujesz politykę prywatności. Wolisz komunikator? Przycisk WhatsApp znajdziesz u dołu ekranu.